۱۳۹۹/۱۱/۰۵- ۱۲:۲۵

جزئیات ساخت واکسن بیماری مزمن آبزیان در تلویزیون

کارگردان مستند «هستند کسانی که...» از ساخت قسمت جدید این مجموعه با موضوع تولید واکسن بیماری آبزیان توسط دانشمندان ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محسن غلامزاده، کارگردان مجموعه مستند علمی «هستند کسانی که ... » با اشاره به سوژه جدید این مستند گفت: در این قسمت سراغ دکتر احمد عرفان منش دامپزشک، پژوهشگر و عضو هیئت علمی سازمان جهاد دانشگاهی تهران رفته‌ایم. او در ساخت واکسن مهار بیماری باکتریایی ماهیان و بومی‌سازی  آن که منجر به ثبت اختراع این واکسن ارزشمند شده نقش دارد و همین موضوع محور محتوایی این مستند علمی است.

وی اضافه کرد: این فیلم  31 دقیقه‌ای با طرح اهمیت سلامت تغذیه به ویژه در حوزه آبزی پروری، یکی از نیازهای این صنعت پویای کشور را در مهار بیماری‌های ماهیان سردآبی تشریح می‌کند. این مستند فعالیت‌ این تیم پژوهشی را طی یک دهه برای رفع این مشکل روایت می‌کند و روند تولید واکسن اختراعی را  جز به جز از مراحل تشریح و نمونه‌برداری از ماهیان درگیر بیماری در مزارع پرورشی تا تولید واکسن در آزمایشگاه و نهایتاً مرحله تجاری سازی و صنعتی شدن این پروژه پژوهشی به تصویر می‌کشد.

غلام‌زاده درخصوص روند تولید این اثر گفت: تصویربرداری این فیلم مستند در دو مزرعه پرورش ماهی در استان‌های بوشهر و البرز  انجام و بخش‌های آزمایشگاهی و  مرحله تولید صنعتی در دانشگاه تهران و پژوهشکده زیست فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انجام شد. این مستند می‌کوشد ضمن بیان اهمیت سلامت مواد غذایی روایتگر کوشش پژوهشگرانی باشد که در مسیر علم و فناوری روز دنیا گام برداشته و  زمینه‌ساز خودکفایی در این حوزه مهم  شده‌اند.

«هستند کسانی که...» به تهیه‌کنندگی و‌کارگردانی محسن غلام‌زاده  در شبکه مستند سیما تهیه شده است. این مستند جمعه 2 آبان ساعت 21:30 روی آنتن می‌رود و بازپخش آن شنبه ساعت 13:30 است.